Yaşam Masrafları

» Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı » Yaşam Masrafları

Yaşam Masrafları

 

Akdeniz’in doğu incisi olan Mersin yaşam masrafları konusunda ülkemizin diğer şehirlerine nazaran ucuz ve kolay bir şehir olarak göze çarpmaktadır. Öğrencilerin yaşam masraflarının en önemli kalemlerini; barınma, ulaşım ve günlük yaşam giderleri oluşturmaktadır.

 

Yaşam standartları göz önüne alındığında Mersin’in gözde ilçelerinden birisi olan Yenişehir ilçesinde bulunan kampüsleri ile Toros Üniversitesi öğrencilerin uğrak yerleri olan sosyal alanlara yürüyüş mesafesindedir. Bu lokasyon özelliği ile üniversitemiz şehrin tüm olanaklarından kolayca faydalanmanızı sağlar. Tüm üniversitelerde olduğu gibi Toros Üniversitesi’nde de Türk öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu(YURTKUR) yurtlarında kalabilir. Ancak bu hizmetten değişim öğrencileri yararlanamamaktadır. Değişim öğrencileri özel yurtlarda veya üniversitemize yakın mobilyalı apart dairelerde tek veya birden fazla kişi ile daire kiralayabilir. Ayrıca üniversitemizde 86 yatak kapasiteli bir adet yurdumuz da mevcuttur.

Üniversitemizin yakınında bulunan bir çok özel yurt bulunmaktadır. Bu yurtlarda öğrencilere tek kişinin kaldığı veya bir odada birden fazla kişinin kaldığı seçenekler sunulmaktadır. Özel yurtlarda aylık olarak ücret 75€ ile 150€ arasında değişkenlik göstermektedir. Öğrenciler sabah kahvaltılarını 2€ ile 3€ arasında değişen fiyatlara yapabilirler. Öğrenciler üniversitemiz yakınlarında bulunan apart evlerde birden fazla kişi ile kalma şansına sahiptir. Şehrimizdeki yaşam giderleri göz önüne alındığında kişi başı ortalama aylık 100 ile 200 € arasında bir maliyetle elektrik, su, ısınma giderlerini karşılanabilir.

 

Günün her saati ulaşımın olduğu üniversitemize öğrenciler minibüsler yardımıyla şehrin her noktasından ulaşma şansına sahiptir. Mersin’de minibüslerde öğrenci tarifesi 0.50 € ‘dur.

 

Mersin’e en yakın havalimanı doğumuzda yer alan Adana ilindedir. Adana’ya karayolu ve tren yolu ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca Mersin Tren Garı’ndan ülkemizin çeşitli bölgelerine de seferler düzenlenmektedir. Adana-Mersin arası 83 km olup yolculuk trafik durumuna göre ortalama 1 saat sürmektedir. Adana-Mersin arası 2.5 €’ya gidiş-dönüş bileti alınabilmektedir.

(NOT: Bölgemizin en büyük havalimanı olacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 2018 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. Bu havalimanı Mersin il sınırları içerisinde yer alacaktır.)

 

Bu bilgiler ışığında ortalama bir öğrencinin yaşam masrafları aylık 350 €’ya tekabül etmektedir.