İktisadi, İdari Ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Psikoloji ( %30 İngilizce )

Kuruluş Bilgileri
Psikoloji Bölümü Toros Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

Kazanılan Derece
Lisans

Derecenin Seviyesi
Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
Psikoloji Bölümü'ne giriş için ortaöğretim eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış ve ulusal üniversite sınavında yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Psikoloji Bölümü'ne kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler ortaöğretim eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almıştır.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Lisans; Programda mevcut olan (toplam 240 AKTS)derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde etmek.

Program Profili
Temel psikoloji bilgisiyle donanmış, çağdaş bilimsel düşünce ve araştırma becerilerine sahip, bireyin ruh sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yönelik mesleki uygulamalarda yetkin ve etik değerleri rehber edinmiş, ülkemizin ihtiyaçların farkında olan ve yaşam boyu öğrenmenin önemini benimsemiş mezunlar verebilmektir.

Mezunların İstihdam Profilleri
Bu programın mezunları, KPSS ‘den gereken puanları almaları durumunda, Sağlık, Adalet ve İç İşleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından psikolog olarak atanmaktadır. Ayrıca mezunlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim ve iyileştirme merkezlerinde psikolog olarak çalışabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş
Lisans eğitimini tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları, yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları ve bilim sınavını başarmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler. İngilizceden yeterli puan alamayan öğrenciler Üniversitenin Hazırlık Okulunda bir yıllık İngilizce eğitimini tamamlamak zorundadır.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Her ders için uygulanan ölçme ve değerlendirme şekli Toros Üniversitesi Lisans Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine uygun olarak “Ders Öğretim Planı”nda ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır.

Mezuniyet Koşulları
Programda mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde etmek.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Bölümümüz 2 Profesör, 3 Doktor Öğretim Üyesi ve 2 Araştırma Görevlisi ile lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretim ve bilimsel etkinliklerini sürdürmektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Prof. Dr. BANU YAZGAN İNANÇ
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü Arş. Gör. HÜSAMETTİN YAZAR
Adres Bahçelievler Mahallesi 16. Cadde No: 77, 33140 Yenişehir / Mersin, Türkiye
Posta Kodu 33140
Telefon +90(324) 325 33 00
Fax +90(324) 325 33 01
Web Adresi http://bologna.toros.edu.tr/?id=/programme&program=147
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Yenişehir