Meslek Yüksekokulu
Optisyenlik

Kuruluş Bilgileri
Optisyenlik programı, Toros Üniversitesi Bahçelievler Yerleşkesinde bulunan Meslek Yüksekokulu binasında 2014-2015 eğitim-öğretim yılında öğretimine başlamıştır.

Kazanılan Derece
Önlisans Derecesi

Derecenin Seviyesi
Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
YÖK’ün ilgili mevzuatı doğrultusunda ÖSYM tarafından belirlenir.

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Toros Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. İlgili yüksekokul/fakülte/enstitü yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler, derslerden muaf tutulacaktır.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Optisyenlik Önlisans derecesini elde etmek için 120 AKTS'yi (64 ulusal kredi) tamamlamış ve dörtlük sisteme göre en az 2,00 genel akademik ortalama elde etmiş olmak gerekmektedir.

Program Profili
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı Optisyenlik Programı 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçedir. Programın amacı; analitik düşünme yeteneğine sahip, toplam kalite felsefesini ve etik değerleri benimseyen, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda alanın gereksinimlerini karşılayabilen, el becerisini geliştirebilen eleman yetiştirmektir.

Mezunların İstihdam Profilleri
Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.

Üst Derece Programlarına Geçiş
Önlisans eğitimini tamamlayan adaylar, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavına girerek ÖSYM tarafından belirlenmiş lisans programlarına başvurabilirler. Tercih Yapılabilecek Lisans Programları: Fizik Bölümü

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Derslerde uygulanan ölçme değerlendirme yöntemleri bilgi paketinde yer alan “Ders Öğretim Planında” tanımlanmıştır. Sınavlar ve başarı notları ile ilgili olarak H.Ü Önlisans, Lisans Eğitim Öğretim Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddeleri uygulanır.

Mezuniyet Koşulları
Optisyenlik Önlisans Programından mezun olmak için en az 120 AKTS (64 ulusal) krediyi tamamlamış ve dörtlük sisteme göre en az 2,00 genel akademik ortalama elde etmiş olmak gerekmektedir.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Laboratuvarında eğitim alma ve uygulama. Çözüm ortaklarımız olan bir çok sağlık kurumlarında staj yapma olanağı.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. DENİZ YALÇINKAYA
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü Öğr. Gör. BİRSEN KESİK ZEYREK
Adres Bahçelievler Kampüsü , 1857 Sokak, No 12,
Posta Kodu 33140
Telefon +90 324 325 33 00
Fax +90324 325 33 01
Web Adresi http://bologna.toros.edu.tr/?id=/programme&program=185
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Yenişehir