Mersin

» Mersin

MERSİN

Mersin, eski adıyla İçel, Türkiye'nin  en kalabalık onuncu şehridir. 2015 itibarıyla 1.745.221 nüfusa sahiptir.  Akdeniz, Aydıncık, Bozyazı, Mezitli, Yenişehir, Toroslar, Anamur,  Silifke, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut ilçeleri olmak üzere  toplam 13 tane ilçesi bulunmaktadır. Büyükşehir belediyesi statüsünde  olan Mersin, Türkiye'nin güneyinde bulunan bir liman kentidir. Mersin  Limanı Türkiye'nin en büyük limanıdır.

1.jpg2.jpg3.jpg

İl yüzölçümünün %87'si  dağlıktır. İlin en yüksek tepesi, 3524 m ile Medetsiz Tepesi'dir. Önemli  geçişleri: Sertavul ve Gülek Boğazları'dır. Belli başlı akarsuları  Berdan Çayı (90 km) ve Göksu'dur (299 km).

4.jpg5.jpg6.jpg

İlde bulunan belli başlı ovalar ve yüzölçümleri şu şekildedir:

Tarsus Ovası 105.000 hektar,

Berdan Ovası 70.000 hektar,

Anamur Ovası 9.900 hektar.

İKLİM

Mersin  ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman astropikal iklimi hakimdir. Yaz  ayları sıcak ve aşırı nemli, ortalama (28 °C nemlilik ise %88 ler  civarında kış ayları ise 16 °C) oldukça ılık ve yağışlıdır (yıllık yağış  ortalaması 1096 mm). Mersin'de çevre illerden farklı olarak ekstrem  sıcaklıklara nadiren rastlanır (çok yüksek sıcaklıklar ya da sıfırın  altındaki değerler gibi).

İlin uzun yıllar sıcaklık ortalaması ise 22 °C derecedir ve bu özelliğiyle Türkiye'nin ve Avrupa'nın en sıcak kesimidir.

Ancak  yaz aylarında özellikle aşırı nem bunaltıcı olabilmektedir. İl en fazla  yağışı Aralık-Ocak döneminde alır. 2001'de yaşanan sel felaketinde  metrekareye 127 kg yağış düşmüştür. Aralık 2016’da yaşanan sel  felaketinde ise metrekareye 125 kg yağış düşmüştür.

 

NÜFUS

2015 yılı verilerine göre il nüfusu 1.745.221 dir.

Mersin  ili nüfus varlığı olarak Türkiye'nin önemli illeri arasında yer  almaktadır. DİE 2000 Genel Nüfus sayım verilerini incelediğimizde  tablodaki Tarsus ilçesinin bağlı olduğu Mersin ilinin 1927-2000 yılları  arasında nüfus sürekli artmıştır. Mersin ilinde en düşük nüfus artışı  %10,7, en yüksek nüfus artışı 1985-1990 yılları arasında %40,6 olmuştur.  Mersin ilinin 1990-2000 yılları arasında yıllık nüfus artış hızı %26,5  olduğu görülmektedir. Buradan Mersin ilinin yıllık nüfus artış hızının  düştüğü görülmektedir.

EKONOMİ

Liman Mersin ekonomisinin dayanak noktasıdır ve Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı durumundadır.

Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'daki fabrika ve ticaret firmaları ithalat ve ihracatını Mersin üzerinden yaparlar.

Türkiye'nin  en büyük ikinci Serbest Bölgesi olan Mersin Serbest Bölgesi burada  kurulmuştur ve 433 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. İşleticisi MESBAŞ  'tır. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde 150'ye yakın firma  faaliyet göstermektedir.

Mersin'de iş merkezlerinin çokluğu,  nakliye ve gümrük firmalarının sayıca fazlalığı bu yüzdendir. Mersin  Serbest Bölgesi de benzer özellikleri ile Mersin ve ülke ticaretinde  önemli bir yer tutar.

Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan  alışveriş merkezleri Mersin'de yatırımlarını sıklaştırmaktadırlar. 2009  yılında Avrupa'nın en iyisi seçilen Forum Alışveriş Merkezi, PalmCity ve  Kipa Outlet Avm, Soli Center, Mersin Marina Avm, Tarsu Avm vb. Ticaret  merkezleri Mersin'de çoğalmaktadır. 2009 yılında Multi Turkmall  tarafından yapılan Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Avrupa'nın  en büyük perakende organizasyonu Uluslararası Alışveriş Merkezleri  Konseyi(ICSC) tarafından Avrupa'nın en iyi alışveriş merkezi seçildi.

Erkek nüfusunun %80'i ve kadın nüfusunun %69'u istihdam ediliyor. İşsiz nüfus yaklaşık %7'dir.

Hızla  hayata geçirilen GAP, Ataş Rafinerisi ve sahip olduğu geniş hinterlant  sayesinde Mersin Uluslararası Limanı, Türkiye’nin en önemli ve en işlek  limanıdır

TARIM

2004 yılı verilerine göre  Mersin'de arazi varlığının takriben yüzde 55'i orman ve fundalık arazi  yüzde 35'i işlenen arazi, yüzde 4 civarı çayır ve mera, geri kalan  araziler ise yerleşim alanı veya tarıma elverişsiz alanlardır.

Mersin'de  üretilen Anamur muzu dünyaca ünlenmiştir. Tarıma dayalı sanayi gelişme  göstermektedir. Mersin merkezde kayısı, ceviz, kiraz, şeftali ve sebze  yaygın olarak üretilirken son yıllarda tropikal meyve ve sebzeler de  üretilmeye başlanmıştır. Batı Mersin'de daha çok Anamur, Bozyazı,  Aydıncık, Silifke ve Erdemli ilçelerinde muz, turunçgiller, çilek,  papaya, pepino, ananas ve kahve yetiştirilmektedir.

7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg

SANAT

Kentte  kültür düzeyi yüksek ve kültürel çalışmalar son derece yoğundur. Mersin  ilinde, okuma yazma bilenlerin oranı %99'dur. Türkiye'nin 3  büyükşehirden sonra açılan dördüncü devlet opera ve balesi mevcuttur.  Mersin Devlet Opera ve Balesi gösterilerini Mersin Kültür Merkezi'nde  sergilemektedir.

Ayrıca Mersin'de her yıl Uluslararası Festivaller düzenlenmektedir.

Kentte  düzenli olarak Mersin Türk Sanat Müziği Festivali ve Mersin  Uluslararası Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Festivali gibi aktiviteler  de düzenlenmektedir.

11.jpg

Mersin Olba Fotoğraf Derneği (MOF)

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD),

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,

İçel Sanat Kulübü,

Mersin Polifonik Korolar Derneği,

Mersin Sinema Derneği (Mersinema) gibi önemli kültür ve sanat kurumlarıdır.

Büyükşehir  belediyesinin yanında birçok ilçe belediyeleri kurdukları tiyatrolarla  değişik zamanlarda halka ücretsiz tiyatro gösterileri sunmaktadır.

TURİZM

Mersin Sahili

Mersin  321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin  kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar  oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla  turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır.

Alahan  Manastırı, Cennet ve Cehennem, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe,  Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları,  Kleopatra Kapısı gibi turizmde ilgi çekici mekanlara ev sahipliği  yapmaktadır.

Önemli plajları ise Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu ve Ayaştır.

Tisan, Taşucu, Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerdir.

Yayla  turizminde beğenilen ve ilgi çeken yaylalar ise Gözne, Ayvagediği,  Soğucak, Fındıkpınarı, Çamlıyayla (Namrun) ve Sorgun Yaylalarıdır.

Papa  XVI. Benedictus'un 2008 yılını "Saint Paul Yılı" İlan Etmesi ile  Mersinin Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmuştur.

2008  yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde  bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları  kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.

12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg

SPOR

Futbolda  Mersin İdman Yurdu Ptt 1. Lig'de, Tarsus İdman Yurdu 2. Lig'de,  Toroslar Belediye Spor, Basketbol erkek ve bayanlarda Mersin Büyükşehir  Belediyesi Spor Kulübü Tarsus Belediyesi Spor Kulübü Hentbol birinci  ligindeki temsilcisi Yenişehir Belediye Spor Mersin'in profesyonel  liglerdeki önemli temsilcileridir.

27.jpg28.jpg29.jpg

EĞİTİM

Şehirde  üç üniversite vardır. Bunların ikisi vakıf, biri devlet  üniversitesidir. Şehrin kendi adıyla anılan Mersin Üniversitesi,  Yenice'de bulunan Çağ Üniversitesi ve Toros Üniversitesi'dir. Ayrıca  ODTÜ ve İTÜ'nün Deniz Bilimleri Enstitüleri ve Selçuk Üniversitesi  Taşucu Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu da bulunmaktadır.

30.jpg31.jpg32.jpg

MEDYA

Yerel TV kanalları

Kanal 33, İçel TV, Tarsus Güney TV, Kanal 2000,Sun TV

Yerel radyo kanalları

Mersin  Fm (104.6), Kent Radyo (98.5), Radyo Ülkü (106.5), Radyo Metropol  (101.8), Yörük Fm (105.7), Radyo Çetin (102.5), Mix FM (91.6) başta  olmak üzere çok sayıda radyo kanalı bulunmaktadır.

Yerel Gazeteler

İmece, Hakimiyet, Güney, Akdeniz, Paskolik başta olmak üzere çok sayıda yerel gazete ve internet haber siteleri bulunmaktadır.

33.jpg

ULAŞIM

Tarsus ilçesinde yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı, Mersin ve Adana'ya hizmet verecektir.

34.jpg35.jpg