Meslek Yüksekokulu
Diyaliz

Kuruluş Bilgileri
Diyaliz Programı 2015 - 2016 eğitim-öğretim yılında Toros Üniversitesi Bahçelievler kampüsü Meslek Yüksekokulu'nda 40 öğrenci ile ön lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır.

Kazanılan Derece
Önlisans Derecesi

Derecenin Seviyesi
Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
Diyaliz programına kayıt kabul için lise diploması ve merkezi olarak yapılan ulusal üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirmenin yapılmış olması ya da Yükseköğretim Kurulu'nun uluslararası öğrenci kabulü ile ilişkili düzenlemeleri gereğince gerekli koşulları karşılamış olması gerekmektedir.

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Herhangi bir yükseköğretim kurumundan daha önce alınıp başarılı olunan derslerin transfer başvuruları Toros Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek karara bağlanır.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Önlisans derecesini elde etmek için 120 AKTS'yi (64 ulusal kredi) tamamlamış ve dörtlük sisteme göre en az 2,00 genel akademik ortalama elde etmiş olmak gerekmektedir.

Program Profili
Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'na bağlı Diyaliz Programı 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçe'dir.

Mezunların İstihdam Profilleri
Toros Üniversitesi Diyaliz Programı'ndan mezun olan öğrenciler özel ve kamu kuruluşlarına bağlı diyaliz merkezlerinde istihdam edilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş
Program mezunları, dikey geçiş sınavı (DGS) ile Hemşirelik ile Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarını seçebilirler.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Sınavlar ve başarı notları ile ilgili olarak Toros Üniversitesi önlisans ve lisans eğitim öğretim sınav yönetmeliğinin ilgili maddeleri uygulanır

Mezuniyet Koşulları
Diyaliz önlisans programından mezun olmak için en az 120 AKTS (64 Ulusal) krediyi tamamlamış ve 4'lük sisteme göre en az 2,00 genel akademik ortalama elde etmiş olması gerekmektedir.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Çözüm ortaklağımız olan bir çok sağlık kurumunda staj yapma olanağı bulunmaktadır.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Öğr. Gör. BİRSEN KESİK ZEYREK
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü Öğr. Gör. EMRE KUNDAKÇI
Adres Bahçelievler Kampüsü , 1857 Sokak, No 12,
Posta Kodu 33140
Telefon +90324 325 33 00
Fax +90324 325 33 01
Web Adresi http://bologna.toros.edu.tr/?id=/programme&program=73
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Yenişehir