Meslek Yüksekokulu
Adalet

Kuruluş Bilgileri
Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Adalet Programı 2014-2015 öğretim yılında Toros Üniversitesi Bahçelievler Yerleşkesinde bulunan binasında öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece
Ön Lisans

Derecenin Seviyesi
Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre(YGS-3 puan türünde) yerleştirme yapılmaktadır

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Toros Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. İlgili yüksekokul/fakülte/enstitü yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler, derslerden muaf tutulacaktır.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Program süresi 2 yıldır. ECTS toplam kredisi 120 olan derslerden başarılı olan ve GANO'su 2.00'ın üzerinde olan öğrenciler mezun olmaya hak kazanır.

Program Profili
Adalet Programı dört yarıyıl öğretim hizmeti vermektedir. Öğrenciler her yarıyıl 30 AKTS ders almaktadır. Öğretim planı teorik ve mesleki uygulama derslerinden oluşmaktadır.

Mezunların İstihdam Profilleri
Adalet Programı mezunları Yardımcı Adalet Elemanı olarak başta Adalet Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında, Özel sektör ve STK'larda çalışma olanaklarına sahiptir.

Üst Derece Programlarına Geçiş
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’nda yeterli puanı almak koşuluyla alanıyla ilgili lisans programlarına ya da Uzaktan Eğitim Sistemleri’nin lisans tamamlama programlarına başvurabilir.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Genel olarak Arasınav %40 Final %60

Mezuniyet Koşulları
Kayıtlı olduğu öğretim programının ders, uygulama, staj gibi tüm gereklerini başarı ile tamamlayan ve GANO'su 2.00 veya üzeri olan öğrenciler diploma almaya hak kazanır.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Adalet Programında dört yarıyıl boyunca öğrencilerini teorik ve uygulama dersleri ile hukuki ve mesleki bilgi, beceri ve yeterliliklerle donatmaktadır. Öğrenciler teorik dersler yanı sıra mesleki uygulama dersleri ile iş deneyimine sahip olarak mezun edilmektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Öğr. Gör. MEHMET NAS
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü Öğr. Gör. MEHMET NAS
Adres Bahçelievler Kampüsü , 1857 Sokak, No 12
Posta Kodu 33140
Telefon 0324 325 33 00
Fax 0324 325 33 01
Web Adresi http://bologna.toros.edu.tr/?id=/programme&program=48
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Yenişehir