Meslek Yüksekokulu
Bilgi Güvenliği Teknolojisi

Kuruluş Bilgileri
Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgi Güvenliği Programı 2019-2020 öğretim yılında Toros Üniversitesi Bahçelievler Yerleşkesinde bulunan binasında öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece
Ön Lisans

Derecenin Seviyesi
Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre(TYTtüründe) yerleştirme yapılmaktadır.

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Toros Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. İlgili yüksekokul/fakülte/enstitü yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler, derslerden muaf tutulacaktır.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Program süresi 2 yıldır. ECTS toplam kredisi 120 olan derslerden başarılı olan ve GANO'su 2.00'ın üzerinde olan öğrenciler mezun olmaya hak kazanır.

Program Profili
Bilgi Güvenliği Programı dört yarıyıl öğretim hizmeti vermektedir. Öğrenciler her yarıyıl 30 AKTS ders almaktadır. Öğretim planı teorik ve mesleki uygulama derslerinden oluşmaktadır.

Mezunların İstihdam Profilleri
Çalıştığı kurumda basit yazılım programları tasarlamak, geliştirmek, düzenlemek veya bunların onarımını yapmak; gerek donanım arızalarını gerekse de yazılım hatalarını düzenleyerek, bilgi alışverişinin daha sağlıklı bir şekilde yapılmasını ve bilgi sistemlerinin güvenlik mimari işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bilişim sistemlerinin kullanıldığı her kurum veya şirkette istihdam olanağı bulabileceklerdir.

Üst Derece Programlarına Geçiş
Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Toros Üniversitesi Lisans ve Ön lisans eğitim öğretim yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre ara sınav oranı %40, final sınav oranı %60 olmak üzere 60 geçme notu olarak sınav ölçme değerlendirme gerçekleştirilir.

Mezuniyet Koşulları
Toros Üniversitesi Lisans Ön Lisans Eğitim-Öğretim yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca en az 2,00 akademik ortalamayı tutturmak, minumum 64 krediyi tamamlamak.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Bölüm çalışmlarına uygun dersliklerin ve bilgisayar eğiyiminin pratik şekilde uygulanması için bilgisayar laboratuvarları bölüm olanakları içindedir.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Öğr. Gör. ANIL KUŞ
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü
Adres Bahçelievler Kampüsü, 1857 Sokak, No:12, 33140 Yenişehir/Mersin, Türkiye
Posta Kodu 33140
Telefon (0324) 325 33 00
Fax (0324) 325 33 01
Web Adresi www.toros.edu.tr
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Yenişehir