Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi

Kuruluş Bilgileri
Fizyoterapi Programı 2015 - 2016 yılından itibaren 40 öğrenci ile ön lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır.

Kazanılan Derece
Programın tüm gereksinimlerini yerine getirerek başarı ile tamamlayan ve 30 iş günü yaz stajını tamamlayan öğrenciler 4. dönem sonunda 'Fizyoterapi Teknikeri' derecesi alırlar.

Derecenin Seviyesi
Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Şartları
Lise diploması, ÖSYM tarafından yapılan YGS-2 sınavı ile.

Önceki Öğrenmenin ( formal, in-formal, non-formal ) Tanınması Hakkında Kurallar
Yüksek Öğretim kurumlarında önceki formal (örgün) öğrenmenin tanınması dikey, yatay ve üniversite içindeki geçişler Yüksek Öğretim Kurulu’ nun belirlemiş olduğu ‘’ yüksek öğretim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, çift ana dal, yan dal ile kurumlar arası kredi transferi yapılması esaslarına ilişkin yönetmelik’’ kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Lise diploması, ÖSYM tarafından yapılan YGS-2 sınavı ile.

Program Profili
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun Fizyoterapi Programı, Fizik Tedavi Rehabilitasyon klinikleri, özel dal merkezleri ve özellikle SPA/termal tesislerde eksiği yoğun olarak hissedilen yardımcı sağlık personelini yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Mezunların İstihdam Profilleri
Devlet hastaneleri, Özel hastaneler, Sağlık Bakanlığı, Belediye ve Üniversite Araştırma Hastaneleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Klinikler, Spor Kulüpleri, Huzur evleri gibi geniş istihdam alanı vardır.

Üst Derece Programlarına Geçiş
“Fizik Tedavi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Sınavlar, ölçme ve değerlendirme, Toros Üniversitesi “Önlisans Eğitim-Öğretim Sınav Yönetmeliği” uyarınca yapılmaktadır.

Mezuniyet Koşulları
Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmak mezuniyet için gerekli yeterlilik koşuludur.

Çalışma şekli
Tam Zamanlı

Bölüm Olanakları
Meslek yüksekokulumuz bünyesinde 40 öğrenci kapasiteli toplam 20 derslik, 1 konferans salonu ve 1 uygulama salonu yer almaktadır.

Adres ve İletişim Bilgileri
Bölüm Başkanı Öğr. Gör. YASEMİN SALKIN
Bölüm Diploma Eki / AKTS Koordinatörü Öğr. Gör. YASEMİN SALKIN
Adres Bahçelievler Kampüsü , 1857 Sokak, No 12, Yenişehir 33140, Mersin
Posta Kodu 33140
Telefon (0324) 325 33 00
Fax (0324) 325 33 01
Web Adresi http://bologna.toros.edu.tr/?id=/programme&program=212
E-Posta [email protected]
Ülke Türkiye Cumhuriyeti
İl Mersin
İlçe Merkez